Gwałtowne burze kilkaset lat temu wzbudzały spory strach. Przez uderzenia piorunów płonęły całe wsie, a ludzie tracili swój życiowy dobytek. Obecnie oswoiliśmy się z wiosenno-letnimi wyładowaniami. Większość domów zbudowanych jest z materiałów mniej palnych niż drewno i praktycznie każdy może pozwolić sobie na zainstalowanie piorunochronu. Jak chroni on dom przed burzą i co warto wiedzieć o jego montażu? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Jak działa instalacja odgromowa?
Uderzenie pioruna sprawia, że w danym miejscu napięcie wzrasta do kilkuset milionów woltów, a natężenie do 250 tys. amperów. W sekundzie może więc zniszczyć sieć elektryczną wraz z podłączonymi do niej urządzeniami, a także doprowadzić do gwałtownego pożaru. Zadaniem piorunochronu jest przyciągnięcie wyładowania do instalacji i odprowadzenie go do ziemi. Najprościej mówiąc, piorunochron o nic innego, jak sieć metalowych elementów, które przewodzą prąd i zapobiegają uderzeniom piorunów w dach. Sercem piorunochronu zazwyczaj jest maszt na dachu, który ma stanowić jego najwyższy punkt, a co za tym idzie – być najłatwiejszym celem dla wyładowania.
Instalacja odgromowa a prace na wysokości
Instalacje piorunochronów powinni wykonywać specjaliści. Przede wszystkim doskonale wiedzą oni, jak poprowadzić i połączyć poszczególne elementy, by skutecznie odprowadzały one wyładowania do ziemi. Fachowcy rozpoznają też, które elementy budynku mogą przewodzić prąd (np. barierki) i łączą je z instalacją, dzięki czemu zapewnia ona budynkowi bezpieczeństwo.
Warto pamiętać też o tym, że montaż piorunochronu to praca wysokościowa. W wieżowcach i wysokich budynkach wymaga on skorzystania z profesjonalnych usług alpinistycznych. Fachowcy montujący piorunochrony w takich miejscach dysponują nie tylko odpowiednimi uprawnieniami i sprzętem, ale również doświadczeniem w zakresie niebezpiecznych prac na dużych wysokościach. Podczas instalacji piorunochronu ekipa musi zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale też o bezpieczeństwo osób znajdujących się na dole, odpowiednio znakując teren. Co ważne, praca alpinistów przemysłowych dodatkowo jest nadzorowana w sposób ciągły przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami, by dodatkowo kontrolować potencjalne niebezpieczeństwa.